A haj porozitása – kulcsfontosságú a sikeres hajápoláshoz

Hogyan válasszunk hajolajat? Nem elég meghatározni az olaj tulajdonságait és hozzárendelni a terméket a problémához. Gyakran kiderül, hogy például a kókuszolaj, amely megakadályozza a kiszáradást, még intenzívebb göndörödést okoz. A titok abban rejlik, hogy az olajat a haj porozitásához kell illeszteni. Az alábbiakban összeszedtük az összes fontos információt a témában.

Mióta a napi hajápoláshoz olajokat is elkezdtünk használni, elkezdtük egyúttal jobban megvizsgálni a haj szerkezetét is. A gondos elemzésnek köszönhetően képesek vagyunk az olajok és a hozzájuk tartozó zsírsavak párosítására. Ez a legjobb módja annak, hogy a haj olajozása hatékonyabbá és könnyebbé váljon.

Legfőbb ideje, hogy felfedezzük hajunk porozitását!

A HAJ POROZITÁSA – A hajszerkezet jellemzője, nevezetesen a haj sérülésének mértéke, melyet a hajszál tengelyének kiemelkedése határoz meg. Porozitás szempontjából háromféle hajtípust tudunk megkülönböztetni, és ezt ismerve hatékony gondoskodást tudunk biztosítani hajunknak.

Típusok:

  • alacsony porozitású haj (nehezen formázható, kis volumenű) ’
  • közepes porozitású haj (göndörödő, gyenge és fényét vesztett),
  • magas porozitási haj (száraz, sérült és törékeny).

Miért fontos a haj porozitásának ismerete?

A porozitás döntő fontosságú, ha a haj olajozásának megkezdését tervezzük. Kiderült, hogy a hajolajok a haj porozitásához igazíthatók és a lehető legjobb eredményt érhetik el a hajon. A legjobb hatások mindaddig biztosítottak, amíg a kiválasztott olaj megfelel a haj szerkezetének és igényeinek. A megfelelő olaj alkalmazása nemcsak jobb eredményeket eredményez, hanem megakadályozza a haj elnehezülését is. A haj túlterhelése csak akkor lehetséges, ha rossz olajat használunk, éppen ezért érdemes meghatároznunk hajunk típusát, hogy tudatosan tudjuk majd kezelni azt.

Hogyan lehet azonosítani a haj porozitását?

Három mód van arra, hogy meghatározzuk hajunk típusát, amit az otthon kényelmében el is lehet végezni. Nem adnak 100% -os garanciát az eredmény pontosságára, de általában elegendőek ahhoz, hogy tudatosan válasszunk a hajunknak megfelelő olajokat. Ha biztos eredményt szeretnénk, akkor forduljunk szakemberhez, aki mikroszkóppal fogja elvégezni a vizsgálatot.

Ezek a leggyakoribb módszerek a haj porozitásának meghatározására!

• Vízteszt– tiszta vizet öntsünk egy átlátszó üvegbe, dobjunk bele néhány hajszálat és figyeljük meg, hogyan viselkedik a haj. Ezzel láthatóvá válik az, hogy a haj milyen gyorsan szívja be a vizet, ami a növekvő porozitással egyenes arányosan nő. A víztesztet a legjobb, ha a haj különböző részein végezzük, mert a haj vége eltérő porozitású lehet, mint a hajhagymához közelebb eső részek. Hogyan osztályozzuk a haj porozitását?

A. Az alacsony porozitású haj hosszabb ideig lebeg a víz felületén, mert nem veszi fel a vizet;

B. A közepes porozitású haj lassan süllyed, mert közepes sebességgel nyeli el a vizet;

C. A magas porozitású haj gyorsan lesüllyed a víz aljára, mivel azonnal elnyeli a vizet.

Kókusz teszt – tiszta, finomítatlan kókuszolajat alkalmazzunk a hajon. A legjobb, ha kissé felmelegítjük, hogy megkönnyítsük a hajon való eloszlatást. Hagyjuk hatni legalább fél órát, majd mossuk le. Azt figyeljünk meg, hogy a haj hogyan reagál a kókuszolajra. Mi mit jelent?

A. Az alacsony porozitású haj sima és fényes lesz, mert szereti a kókuszolajat;

B. A közepes porozitású haj sokkal nehezebben fésülhető lesz, és egy kicsit homályosabb is az egészséges hajhoz képest;

C. A magas porozitású haj rosszul reagál a kókuszolajra, göndör lesz és durva.

• Megfigyeléses teszt – álljunk a tükör elé és csak figyeljük meg a hajunkat. Az állapot, az elrendezés és a megjelenés alapján nagyon könnyű felismerni a haj porozitását. Melyek a különböző porozitás típusok fő jellemzői?

A.  Az alacsony porozitású haj szárítása hosszú időt vesz igénybe, nehézkes a formázása, nagyon nehéz a tömege, nincs volumene, de sima és könnyű fésülni;

B.  A közepes porozitású haj gyenge, hajlamos a töredezésre, a hajhullásra, törékeny, nem egészen fényes az egészséges hajhoz képest legalábbis, nedvesség hatására hullámos vagy göndör lehet;

C.  A magas porozitású haj sérült, törékeny, nagyon száraz, általában töredezett végekkel, göndör, nehezen szelídíthető, tompa és durva tapintású.

Melyik hajolajat érdemes választani?

A haj porozitásának meghatározása a megfelelő olaj kiválasztásának kulcsa. Csak egy jól kiválasztott termék nem fogja túlterhelni a hajat, és csakis ez nyújt azonnali és tartós hatást. Érdemes megjegyezni, hogy:

  • Az alacsony porozitású haj a vajakat és a nagy mennyiségű telített zsírsavakat tartalmazó olajokat kedveli, mint a kókuszolaj, shea vaj, babassu olaj;
  • A közepes porozitású haj inkább a többszörösen telítetlen zsírsavakban, az omega-7-ben és az omega-9-ben gazdag olajokat, mint az édesmandulás olaj, az argánolaj, vagy az avokádóolaj kedveli;
  • A magas porozitású haj a többszörösen telítetlen zsírsavakban, az omega-3-ban és az omega-6-ban gazdag olajokat, mint a szőlőmagolaj, a napraforgóolaj és a feketemag olaj kedveli.